آیا شما نیز در خطر ابتلا هستید؟

همه می توانند به بواسیر مبتلا شوند. در واقع بیش از نیمی از افراد پس از ۵۰ سالگی گرفتار این بیماری می شوند.

در اکثر موارد این بیماری از فشار و درد در هنگان انجام عمل دفع ایجاد می شود. از عوامل دیگر این بیماری می توان به وراثت ، بالا رفتن سن ، یبوست ، اسهال ، و عمل جنسی اشاره کرد. وقتی کسی یکبار به این بیماری مبتلا شود ، احتمال تکرار مداوم آن بسیار زیاد است. این به این دلیل است که تورم باعث ضعیف شدن دیواره های رگ ها می شود و در نتیجه آمادگی بیشتری برای تورم دوباره پیدا می کنند.

آیا راه هایی برای پیشگیری وجود دارد؟ اگر تابه حال آنقدر خوش شانس بوده اید که به این بیماری مبتلا نشوید ، در اینجا راه هایی برای پیشگیری از آن آورده ایم. حتی اگر مبتلا به آن هستید ، با این روش ها می توانید از ابتلا شدن دوباره در آینده جلوگیری کنید.

موادغذایی فیبردار بیشتر بخورید : خوردن بیشتر میوه جات ، سبزیجات و حبوبات باعث می شود مدفوع بزرگتر شده و آسان تر دفع شود.

مایعات بیشتر بنوشید : خوردن مایعات زیاد ، مدفوع را نرم تر می کند و فشار هنگام عمل دفع کمتر می شود.

عمل دفع را سرموقع انجام دهید : به تاخیر انداختن عمل دفع باعث خشک و سفت شدن مدفوع می گردد و دفع آن بسیار دشوار خواهد شد.

ورزش کنید : فعالیت بدنی باعث کاهش فشار وارد بر رگ ها شده و احتمال یبوست را نیز کاهش می دهد.

به مدت طولانی ننشینید و نایستید : نشستن و ایستادن به مدت طولانی بر رگ ها فشار وارد می آورد. اگر کارتان طوری است که باید برای مدتی طولانی بنشینید ، حتماً هر از چند گاهی بلند شده و در اطراف چرخی بزنید.

خود درمانی برای تسکین موقت : گرچه اکثر بواسیرها به خودی خود درمان می شوند ، راه هایی هست که بتوانید این فرایند درمانی را سریعتر کرده و از میزان درد خود بکاهید. در لگن اب سرد بنشينيد ميتوانيد در روز دو بار هر بار بمدت 15 دقيقه در لگن آب سرد يعني آب بعلاوه چند تكه يخ و چند قاشق نمك طعام بنشينيد اين كار التهاب ناحيه را كم ميكند و آن توده ملتهب بواسيري را از التهابش مي كاهد.اينجانب به استفاده از لگن اب گرم اعتقادي ندارم .

ميتوانيد چند تكه يخ در محل بگذارید: با گذاشتن کمپرس یخ بر روی قسمت آسیب دیده می توانید از تورم آن بکاهید.

از کرم استفاده کنید: کرم های موجود در بازار که حاوی عصاره ی فندق ، هیدروکورتیزون یا سایر عوامل ضد التهاب هستند ، می توانند به کاهش تورم و درد کمک کنند.البته اين نكته را لازم است اشاره كنم كه اين كرم ها درمان كننده نيستند و فقط تسكين دهنده هستند.

درمان های پزشکی و جراحی : این نوع درمان ها معمولاً برای موارد حاد از بواسیر توصیه می شوند و شامل انواع زیر هستند:

بستن رگ : یک بند لاستیکی به دور بواسیر بسته می شود تا ورود جریان خون به آن را متوقف کند. به اين روش RUBBER BAND LIGATION گويند. پس از چند روز ، بواسیرها و بند لاستیکی خشک و چروک شده و می افتند ، اما ممکن است هفته ها طول بکشد تا ناحیه ی آسیب دیده به طور کامل درمان شود. این مرحله معمولاً بسیار دردناک و همراه با خونریزی است.البته با مسكن درد كاهش مي يابد و خوبريزي بسيار كم و في الواقع خون آبه است.

تصلب درمانی : یک محلول شیمیایی به داخل رگ تزریق می شود تا بواسیرها را جمع کرده و کوچک کند. اين كار ها بعلاوه FREEZING كارهائي است كه من در مطب براي بيماران هموروئيدي انجام مي دهم.

انعقاد: از یک لیزر برای سوزاندن و جمع کردن بافت های بواسیری استفاده می شود.

بواسیر برداری : این روش معمولاً زمان سقوط و پایین افتادن بواسیرها استفاده میشود. این روش به صورت عمل جراحی انجام می شود که نیاز به بستری شدن دارد.و بخصوص اندازه توده بواسيري در تصميم گيري قرار دادن آنها در كتگوري بيماران نياز به عمل جراحي كمك كننده است و يك معيار است.

اميد وارم با گذاشتن اين مقاله و مطلب به بيماران گرفتار و رنجور كمك كرده باشم. در صورت داشتن هر سئوالي ان سئوال را در قسمت سئوال كاربران قرار دهيد اينجانب خود را موظف ميدانم كه هميشه پاسخگوي شما عزيزان باشم.


 تعیین وقت اینترنتی
  نام و نام خانوادگی :
  سن :
 تاریخ تولد : / /
 جنسيت :مرد
زن
 تلفن ثابت :
 تلفن همراه :
 نحوه آشنایی با دکتر :سایت برترین ها
پیک برتر
ایمیل های تبلیغاتی
جستجوی گوگل
ساير موارد
 نوع خدمات درخواستي :
 شهر محل سكونت :
 ایمیل :
 توضیحات :