شیوه های جدید معالجه هموروئید (بواسیر(

هموروئید یا بواسیر بیماری بسیار شایعی است كه افراد را در سنین مختلف چه جوان و چه پیر مبتلا می كند اما بسیاری افراد به علت شرم از بیان آن و مراجعه به پزشك خودداری می كنند.

 مقاله زير به شيوه هاى جديد درمان اين بيمارى مى پردازد.شما ممكن است با اسم هموروئيد آشنا نباشيد ولى حتماً كلمه بواسير را شنيده ايد. بايستى متذكر شد كه هموروئيد همان بواسير است و يكى از بيمارى هاى شايع جراحى است و حدود ۷۵ درصد افراد به ويژه افراد بالاى ۳۰ سال در طول زندگى خود به اين بيمارى مبتلا مى شوند.

هموروئيد چيست

هموروئيدها بالشتك هاى عروقى طبيعى هستند كه در ناحيه كانال مقعدى در قسمت ۴ سانتى مترى انتهاى روده بزرگ (راست روده) قرار دارند و در دو قسمت داخل و خارج كانال مقعد قرار دارند كه به آن هموروئيدهاى داخلى و خارجى مى گويند. 

هموروئيدها ارگان هاى طبيعى اين ناحيه هستند كه در اثر زور زدن به دنبال يبوست مزاج و يا اسهال مى توانند پرخون و متورم شده و در صورت تكرار يبوست و زور زدن موقع اجابت مزاج اين بالشتك هاى عروقى متورم و دچار پارگى و زخمى شده و به صورت خونريزى و بيرون زدگى و گاهاً درد به هنگام اجابت مزاج خود را نشان دهند.

انواع هموروئيد

هموروئيدهاى داخلى از نظر شدت علائم به چهار درجه تقسيم مى شوند.

درجه اول: خونريزى بدون بيرون زدگى

درجه دوم: خونريزى همراه بيرون زدگى كه خودبه خود جا مى رود

درجه سوم: خونريزى به همراه بيرون زدگى كه با دست جا مى رود

درجه چهارم: خونريزى به همراه بيرون زدگى كه با دست جا نمى رود

هموروئيدهاى خارجى معمولاً به صورت يك برجستگى خارجى در بيرون ناحيه مقعد قرار داشته و اكثراً با درد و تورم همراه است.

چه عواملى باعث ايجاد هموروئيد مى شود

علت واقعى هموروئيد مشخص نيست. وليكن عوامل مهم و موثر در بروز آن عبارتند از:

۱- يبوست مزمن

۲- اسهال مزمن

۳- زور زدن موقع اجابت مزاج

۴- نشستن طولانى مدت در توالت

۵- افزايش سن

۶- عوامل ارثى

۷- حاملگى

۸- تحرك كم

۹- مصرف غذاهاى كم فيبر، عدم استفاده از ميوه جات و سبزيجات، مصرف الكل و

علايم و نشانه هاى هموروئيد چيست

خونريزى: اولين و شايع ترين علامت خونريزى است. خونريزى هنگام اجابت مزاج است كه پس از دفع مدفوع سفت ايجاد مى شود و به صورت خون روشن و تازه روى كاسه توالت مى چكد. وضعيت آن طورى است كه اكثراً پس از مدفوع است و به عبارتى از مدفوع جدا است.

افراد بايستى متوجه باشند كه اگر خون مخلوط با مدفوع باشد بايستى به ساير عوامل مثل سرطان ها، پوليپ ها و كوليت ها مشكوك شده و حتماً بررسى كامل كولون توسط جراح متخصص كولوركتال انجام شود.

خروج توده (بيرون زدگى): دومين علامت بيرون زدگى است كه گاهاً بالشتك هاى هموروئيدى از مقعد خارج شده كه خود به خود جا رفته و يا براى جااندازى نياز به دستكارى دارند و گاهى آنقدر وسيع هستند كه قابل جااندازى نيستند و بايستى سريع تر به جراح مراجعه شود.

درد: سومين علامت درد است كه در هموروئيدهاى درجه سوم، چهارم عارضه دار شده و يا هموروئيدهاى خارجى و مخلوط بروز مى كند.

درمان هموروئيد چگونه است

اصولاً براى برطرف كردن علايم هموروئيد با توجه به نوع و تشخيص پزشك متخصص در اين رشته چندين روش درمانى وجود دارد.

۱- درمان طبى: كه معمولاً براى هموروئيدهاى خفيف درجه اول و يا دوم توصيه مى شود كه عبارت است از كنترل يبوست به وسيله مصرف رژيم غذايى پر فيبر مثل ميوه جات و سبزيجات، كاهو، آلو، انجير، نان سبوس دار، اصلاح عادت اجابت مزاج، استفاده از پمادهاى ضد هموروئيد و استفاده از ملين ها و لگن آب گرم.           

۲- درمان هاى سرپايى : امروزه پزشكان و بيماران درجستجوى راه هاى ساده، موثر و بدون عارضه و يا با كمترين عارضه هستند. از آنجا كه روش هاى جراحى معمول با بسترى شدن بيمار، نياز به بيهوشى، درد پس از عمل، احتمال خونريزى، ترشح، عفونت و از كارافتادگى همراه بوده و نياز به مراقبت هاى طولانى مدت دارند، لذا تلاش هاى زيادى براى مهار بيمارى هموروئيد به روش هاى متعدد سرپايى از قبيل كوتر كردن، منجمد كردن، رابر بند ليگاتور و ساير روش ها بوده است. وليكن هيچكدام درمان قطعى براى تمام هموروئيدها نبوده و اكثر اين روش ها محدوديت هايى دارند. از جمله شايع ترين اين روش ها تا كنون روش بستن هموروئيد با حلقه لاستيكى است.

بستن با حلقه لاستيكى ( رابر بند(

يكى از روش هاى جديد و شايعى كه طرفداران زيادى دارد بستن هموروئيد با حلقه لاستيكى (رابر بند) است. اين روش در مورد هموروئيدهاى درجه دوم و سوم مناسب بوده و به صورت سرپايى بدون استفاده از بى حسى و بيهوشى در مطب قابل انجام است. محدوديت هاى آن در مورد هموروئيدهاى خارجى و يا مخلوط است.

در اين روش با كمك يك وسيله يك بارمصرف حلقه لاستيكى را روى قاعده هموروئيد قرار داده تا به تدريج هموروئيد سياه شده و بيفتد. اين روش در ايران و در بسيارى از مطب ها و درمانگاه هاى تخصصى كولوركتال انجام مى شود. مزيت اين روش به ساير روش ها هزينه كم و نداشتن خطر ابتلا به بيمارى هاى عفونى است.

روش بستن شريان هموروئيد با استفاده از داپلر (DG-HAL )

در اين روش نوين درمان، با پاكه (بالشتك) هموروئيد برخورد غيرمستقيم مى شود. يعنى عروق اصلى تغذيه كننده هموروئيد مسدود مى شود كه نهايتاً منجر به كاهش و يا قطع جريان خون به بالشتك هموروئيدى شده و تورم آن از بين رفته، هموروئيد چروكيده شده و در نتيجه علائم نيز از بين مى رود.  

طبق گزارشات متعدد اين روش بر انواع هموروئيدها نتايج خوبى داشته است.

اين روش براى اولين بار در سال ۱۹۹۵ ابداع و از آن زمان در مراكز معتبر متعدد جهان به طور موفقيت آميزى به كار رفته و امروزه استفاده از اين روش تحول اساسى در درمان آسان و بدون عارضه و بدون بيهوشى هموروئيد به وجود آورده و مورد استقبال جراحان قرار گرفته است. از مزاياى آن به كوتاه بودن زمان عمل، عدم نياز به بيهوشى كامل در حين عمل، نداشتن درد و خونريزى و درصد موفقيت بالا مى توان اشاره كرد. خوشبختانه اين روش در ايران نيز قابل انجام است.

درمان به روش ليزر

يكى ديگر از روش هاى جديد براى معالجه هموروئيد استفاده از ليزر است كه در نهايت برش و برداشتن بافت هموروئيدى است كه با امواج ليزر صورت مى گيرد كه روشى گران است و مزيت چندانى نسبت به جراحى ندارد. به طور كلى امروزه گرايش به اعمال جراحى سرپايى بخصوص رابربندينگ و روش DG - HAL رو به افزايش است و استقبال جراحان از اين روش رو به فزونى است، كه هر دو روش مذكور در سال هاى اخير در ايران معرفى گشته و در حال حاضر انجام مى گردد. 


 تعیین وقت اینترنتی
  نام و نام خانوادگی :
  سن :
 تاریخ تولد : / /
 جنسيت :مرد
زن
 تلفن ثابت :
 تلفن همراه :
 نحوه آشنایی با دکتر :سایت برترین ها
پیک برتر
ایمیل های تبلیغاتی
جستجوی گوگل
ساير موارد
 نوع خدمات درخواستي :
 شهر محل سكونت :
 ایمیل :
 توضیحات :