14 راه حل براى تسكین درد حاصل از فیشر

تشابهاتى بین فیشرهاى اطراف مقعد و هموروئید )بواسیر( وجود دارد. هموروئید اغلب یك تورم در سیاهرگ است. فیشرها به ترك خوردگى‏هایى كه گاهى اوقات در اطراف دهان ایجاد مى‏شوند، شباهت زیادى دارند. هر دو نوع دهانى و مقعدى، جایى اتفاق مى‏افتند كه مخاط حساس داخل بدن با پوست تلاقى مى‏كند. در سوراخ مقعد، علت اصلى و شایع این پارگى‏ها، مدفوع سفت و بزرگ مى‏باشد. اگر فیشر دارید، حتما مى‏دانید كه این زخم‏ها چقدر زندگى را حداقل در موقع نشستن، سخت مى‏كنند. آنها مى‏سوزند و اغلب خونریزى مى‏كنند. متخصصان ما در ادامه‏ى بحث مى‏گویند كه چگونه مى‏توانید این مشكل را هر چه سریع‏تر حل كنید.

با خوردن غذاهاى فیبردار و مایعات از تشكیل مدفوع سخت جلوگیرى كنید.

سوراخ مقعد هیچ گاه نمى‏تواند عبور مدفوع سفت و بزرگ را تحمل كند و در خود جا دهد. عموما محصولات غذایى زندگى امروزى كه فاقد فیبر هستند، باعث ایجاد مدفوع سخت مى‏شوند.

راه حل؟ براى حركت نرم مدفوع، رژیم پر فیبر و پر مایع مصرف كنید. خوردن میوه، سبزى، غلات كامل و شش تا هشت لیوان آب در روز، بهترین راه درمان و پیشگیرى است. هنگامى كه مدفوع، نرم و انعطاف‏پذیر شد، فیشر(شقاق) شروع به بهبودى مى‏كند.

وازلین را امتحان كنید.

خوردن غذاهاى فیبردار مى‏تواند باعث نرم شدن مدفوع شود؛ اما قبل از هر بار كار كردن شكم مى‏توانید با چرب كردن از كانال مقعدى محافظت كنید. استفاده از وازلین تا 25 / 1 سانتى‏متر در داخل مقعد مى‏تواند عبور مدفوع را بدون وارد كردن هیچ آسیبى تضمین كند.

خود را با پودر تقویت كنید.

ماروین شوستر »رئیس بخش بیمارى‏هاى گوارشى دانشگاه پزشكى فرانسیس اسكات« مى‏گوید: بعد از هر حمام یا كار كردن شكم، مقدارى پودر بچه به خود بمالید. این كار محل را خشك نگه مى‏دارد و به كاهش تماس و اصطكاك در طول روز كمك مى‏كند.

مراقب اسهال باشید.

 

عجیب به نظر مى‏رسد، اما تنها مدفوع سفت و یبوست فیشرهاى مقعد را بدتر نمى‏كند، بلكه اسهال نیز همین اثر را دارد. مدفوع اسهالى بافت‏هاى اطراف را نرم مى‏كند و همچنین حاوى اسیدى است كه مى‏تواند مناطق آزرده مقعدى را بسوزاند.

ناخن‏ها را دور نگه دارید.

ممكن است فیشرهاى مقعدى، شما را مجبور به خارش كند. در برابر این تمایل، مقاومت كنید. كشیدن ناخن‏هاى تیز روى پوست حساس مقعد، مى‏تواند بافت‏هاى زخمى را پاره كند.

وزن خود را كم كنید.

هر چقدر وزن بیشترى داشته باشید، بیشتر عرق مى‏كنید و این عرق مى‏تواند بهبود فیشرها را به تأخیر بیندازد.

از كرم‏هاى مخصوص استفاده كنید.

كرم‏هاى موضعى كورتونى مى‏توانند در كاهش التهاب همراه فیشر مقعدى، مفید باشند.

از كرمهاى ویتامینه استفاده كنید.

دكتر شوستر مى‏گوید: این كرم‏ها مخصوصا براى كاهش درد و التیام فیشرهاى مقعدى مؤثر هستند. این پمادها حاوى ویتامین‏هاى A و D هستند.

داخل وان آب گرم بپرید.

آب گرم مى‏تواند در شل شدن عضلات دریچه مقعدى مفید باشد و باعث كاهش ناراحتى و درد حاصل از فیشرها شود.

از خوردن بعضى غذاها خوددارى كنید.

دكتر شوستر مى‏گوید: در حالى كه هیچ غذایى، فیشر ایجاد نمى‏كند، بعضى از غذاها هنگام عبور از كانال مقعدى باعث ناراحتى و حساسیت مى‏شوند. غذاهاى پرادویه و داغ و غذاهاى ترش و شور از این جمله‏اند.

یك بالشت مخصوص براى خود بخرید.

با داشتن فیشر، نشستن، ناخوشایند و دردناك است. شما مى‏توانید با خریدن بالشت‏هاى كیكى شكل و یا پر از مایع، به كاهش درد كمك كنید. این بالشت‏ها در بیشتر داروخانه‏ها و مغازه‏هاى وسایل پزشكى وجود دارند.

خود را آرام تمیز كنید.

استفاده از كاغذ توالت زبر و پاك كردن بیش از حد، روند التیام فیشرها را آهسته مى‏كند. بنابراین به آرامى خود را تمیز كنید و هنگام خرید كاغذ توالت، خساست به خرج ندهید. مخصوصا در انتخاب رنگ، رنگ سفید براى شما مناسب است؛ همچنین باید بدون بو باشد، زیرا عطرها و رنگ‏ها مى‏توانند حساسیت و آزردگى را در محل آزار ایجاد كنند.

هشدار پزشكى

علایم جدى بیمارى

فیشرها، اغلب خطرناك نیست، بلكه خطر واقعى فیشرها، به علت عدم بهبودى آنها در طولانى مدت است. هر زخمى كه بهبود نیابد، ممكن است یك سرطان باشد.

اگر شما فیشرى دارید كه بعد از چهار تا هشت هفته بهبود نیافته است، آن را مورد ارزیابى قرار دهید. به یاد داشته باشید، زخمى كه خوب نمى‏شود یكى از هفت علامت كلاسیك سرطان است. علاوه بر این، اگر ترشح مخاطى از مقعدتان وجود دارد، آن را به پزشك اطلاع دهید. آبسه‏هاى این منطقه نیز مى‏توانند خطرناك باشند.

به جاى كاغذ توالت از آب استفاده كنید.

مالیدن كاغذ توالت روى یك ناحیه حساس مى‏تواند بدترین تجربه باشد. اما راه دیگرى وجود دارد شما مى‏توانید از آب استفاده كنید. یك جریان نازك آب مى‏تواند تمیزى مورد نظر شما را به وجود آورد.


 تعیین وقت اینترنتی
  نام و نام خانوادگی :
  سن :
 تاریخ تولد : / /
 جنسيت :مرد
زن
 تلفن ثابت :
 تلفن همراه :
 نحوه آشنایی با دکتر :سایت برترین ها
پیک برتر
ایمیل های تبلیغاتی
جستجوی گوگل
ساير موارد
 نوع خدمات درخواستي :
 شهر محل سكونت :
 ایمیل :
 توضیحات :