سوال : با عرض سلام و خسته نباشید

2
روز پیش بطور ناگهانی دچار دفع مدفوع بلغمی و خونی شدم بدون هیچ درد یا علایمی از قبل
این حالت 2 بار موقع دستشویی رخ داد و دیگه تکرار نشد . هیچ علایم دیگه و درد خاصی هم ندارم
این مشکل بخاطر چیست و ایا لازم است به پزشک مراجعه کنم؟

پاسخ : باسلام
اگر چیزی قرمز در مدفوع دیدید، لزومی ندارد برای تشخیص آن پزشک باشید. وجود چیزی به رنگ خون در مدفوع، بهجز در چند مورد، حتماً خون است.
شاید شایعترین علت وجود خون در مدفوع بواسیر یا شقاق مقعد باشد. بواسیر بافت کوچک پفکردهای است که از محل خود در مقعد خارج شده و بیرون زده است. مالیدن زیاد و زور زدن زیاد میتواند آن را بهخون بیندازد. شقاق مقعد هم وجود ترکهائی در پوست اطراف آن است که آن هم در اثر زور زدن زیاد بهوجود میآید.
در هر دو مورد، این خون به مدفوع اضافه میشود. ولی اگر خون مخلوط با مدفوع است، علل دیگری دارد. اگر برای تسکین درد التهاب مفاصل مقدار زیادی آسپیرین یا دیگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خوردهاید مدفوع خونی میشود. این داروها دیوارهء معده و روده را تحریک کرده و حتی ممکن است زخم ایجاد کنند، که گاهی بدون درد ولی با خونریزی همراه است.
بیماری التهابی روده - که اختلال گوارشی با علت نامعلوم است - نیز ممکن است مدفوع را خونی کند. این بیماری اغلب با درد همراه است.
همچنین وجود خون در مدفوع ممکن است نشانهٔ وجو پولیپ یا تومور سرطانی در رودهٔ بزرگ باشد. بسیاری از پولیپهای کوچک اصلاً علامتی از خود بروز نمیدهند، تا این که به اندازهٔ مشخصی برسند. خونریزی پولیپ ممکن است بر سطح مدفوع یا مخلوط با آن باشد.
دیورتیکولوز هم از علل دیگر خونی بودن مدفوع است، گرچه کمتر احتمال دارد به آن مبتلا باشید. دیورتیکولوز ضعیف بودن نقاطی از دیوارهٔ روده است که برجسته شده و گاهی خونریزی میدهد. این خونریزی کاملاً مشخص است، چون یکی دو قطرهٔ یا رگهٔ کوچکی از خون نیست و معمولاً خونریزی کاملاًً واضح است.

-
درمان مدفوع خونی
اگر دچار خون دماغ شوید، بینی را با دست بگیرید. اگر انگشتتان برید، آن را باندپیچی کنید و اگر مدفوعتان خونی شد، به پزشک مراجعه کنید. بهتر است هرچه زودتر علت خونریزی معلوم شود.
آب زیاد بخورید. یکی از سادهترین راههای کاهش زور زدن به هنگام دفع مدفوع و جلوگیری از پیدایش بواسیر و شقاق، نوشیدن زیاد مایعات است. خوردن لااقل شش تا ده لیوان آب در روز از یبوست جلوگیری میکند.
دارو را عوض کنید. اگر آسپیرین یا داروی ضدالتهابی غیر استروئیدی میخورید و دچار مدفوع خونی شدهاید، به پزشک اطلاع دهید تا آن را با داروی دیگری جایگزین کند.
آزمایش کنید. پزشک با استفاده از دستگاه درونبین درون روده را معاینه کرده و علت خونریزی را پیدا میکند.


 تعیین وقت اینترنتی
  نام و نام خانوادگی :
  سن :
 تاریخ تولد : / /
 جنسيت :مرد
زن
 تلفن ثابت :
 تلفن همراه :
 نحوه آشنایی با دکتر :سایت برترین ها
پیک برتر
ایمیل های تبلیغاتی
جستجوی گوگل
ساير موارد
 نوع خدمات درخواستي :
 شهر محل سكونت :
 ایمیل :
 توضیحات :